Karantéňan II. Udatný a Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic – nové online programy Památníku národního písemnictví
Aneta Křížková / Památník národního písemnictví
V době jarního „covidového lockdownu“ (jaro 2020) představil Památník národního písemnictví (PNP) postavičku Karantéňana, který v době distanční výuky za pomoci výzvy „napiš příběh, udělej knihu“ motivoval děti k tvorbě autorské knihy. Z téměř třiceti zaslaných prací vybrala porota tři autorské knihy, které nechala profesionálně vytisknout a svázat. Animovaný hrdina se nyní vrátil a prostřednictvím nového videa představuje (nejen) dětem téměř zapomenutý fenomén ex libris neboli knižní značky.
V pořadí druhé video s názvem Karantéňan II. Udatný vzniklo ve spojení s projektem Trienále českého ex libris, které pravidelně v tříletém intervalu (a v loňském roce poprvé virtuálně) oceňuje nejlepší současné tvůrce ex libris. Mezi oceněnými umělci loňského ročníku jsou také výtvarníci Martin Mulač a Barbora Bieylonovič. S jejich pomocí Karantéňan a kurátorka sbírky ex libris Barbora Vlášková ve videu představují nejen stručnou historii fenoménu ex libris, ale přinášejí také kompletní vizuální návod, jak si originální knižní značku (razítko) vyrobit doma.
Karantéňan v novém videu vyhlašuje také další výzvu k samostatné tvorbě. Až do 23. března 2021 přijímá ukázky vlastnoručně vytvořených ex libris – knižních značek ve formě razítka. Vítězové budou odměněni u příležitosti Dne knihy, který připadá na 23. dubna. Výzva je otevřena pro jednotlivce, skupinky i školní kolektivy, které jsou v době nouzových opatření odkázány na online výuku a samostudium. Podrobné informace k soutěži zveřejňuje Karantéňan na svých sociálních sítích pod hashtagem #objevexlibris #vyryjznacku a na webu.
Druhý online projekt Památníku národního písemnictví doprovází Virtuální galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, která byla zveřejněna v lednu 2021 u příležitosti 150. výročí básníkova narození. Jiří Karásek, zakladatel časopisu Moderní revue a výrazný činitel kulturního života na přelomu 19. a 20. století, byl totiž nejen spisovatelem, ale také vášnivým bibliofilem a sběratelem umění. S oběma polohami pracuje doprovodný online program k výstavě, který formou animovaných videí, podcastů a pracovních listů představuje život a dobu Jiřího Karáska ze Lvovic. Edukační část virtuální galerie zaměřená primárně na děti, pedagogy a seniory je dostupná zde.
Plakát Karantéňan II. Udatný objevuje ex libris, archiv PNP
Virtuální galerie Jiřího Karáska ze Lvovic, edukační část, archiv PNP