Pozvánka na 12. ročník Konference o šedé literatuře a repozitářích
Klíčová slova: konference, šedá literatura, digitální repozitáře, autorské právo
Mgr. Hana Vyčítalová / Národní technická knihovna
Přestože podzim obvykle hýří pěknými barvami, v Národní technické knihovně (NTK) bude vládnout 17. října 2019 barva šedá. Už po dvanácté se sejdeme s příznivci šedé literatury v NTK v Ballingově sálu. Na programu bude celkem 12 příspěvků, z toho sedm příspěvků od kolegů z různých institucí v České republice, zbylé prezentace budou ze zahraničí, konkrétně z USA, Rakouska, Francie a Alžíru. Účastníci konference nepřijdou ani o krátké novinky týkající se Národního úložiště šedé literatury (www.nusl.cz), které je v provozu (pokud započítáme dobu testovacího režimu) už skoro 10 let. Náplní celého dne nebude samozřejmě pouze šedá literatura, dostane se i na další zajímavá témata.
Nicméně první blok konference bude patřit šedé literatuře skoro celý. Prezentace z USA se bude týkat možnosti začlenění šedé literatury do portálu GeoScienceWorld (https://pubs.geoscienceworld.org/), který zpřístupňuje zpravidla komerční obsah. Nad budoucností informačních pracovníků, zabývajících se šedou literaturou a jejím zpracováváním, se zamyslí už tradiční host konference, Dobrica Savić z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Další příspěvky budou věnované méně obvyklým druhům šedé literatury v oblasti výtvarného umění a archivů. Druhý blok konference bude patřit různým typům digitálních repozitářů, představen bude vysokoškolský repozitář závěrečných prací, repozitář pro výzkumná data z oblasti lingvistiky a institucionální repozitáře v Alžírsku. Zaměříme se i na téma otevřené vědy, kolegové z Francie představí novou iniciativu Evropské komise – Open Science Monitor (https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/strategy/goals-research-and-innovation-policy/open-science/open-science-monitor_en). A samozřejmě v programu nemohou chybět příspěvky s právní tématikou. Letos bude jejich ústředním tématem nová Směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (https://www.mkcr.cz/doc/cms_library/celex_32019l0790_cs_txt-10635.pdf), a různé výjimky pro knihovny a repozitáře, které ze směrnice vyplývají.
Online registrace na konferenci bude otevřená do 14. října. Kdo se nebude moci akce zúčastnit, přijde sice o možnost zažít atmosféru konference a zapojit se do diskuse, ale nepřijde o informace. Všechny výstupy z konference se objeví v Institucionálním digitálním repozitáři NTK a následně v Národním úložišti šedé literatury.
Komu by jedna akce k šedé literatuře nestačila, má šanci prodloužit si říjnový „blok o šedé literatuře“ na dva týdny. V Hannoveru se totiž bude konat 22.–23. října Mezinárodní konference o šedé literatuře (21th International Conference on Grey Literature).
Více informací o Konferenci o šedé literatuře najdete na webu konference (https://nusl.techlib.cz/cs/konference/12-rocnik-konference).
Zdroj fotografií: Archiv Národní technické knihovny